Aslı Mimarlık
SİNPAŞ FİNANS ŞEHİR TIME ETABI  | Aslı Mimarlık
SİNPAŞ FİNANS ŞEHİR TIME ETABI  | Aslı Mimarlık
SİNPAŞ FİNANS ŞEHİR TIME ETABI  | Aslı Mimarlık
SİNPAŞ FİNANS ŞEHİR TIME ETABI  | Aslı Mimarlık
SİNPAŞ FİNANS ŞEHİR TIME ETABI  | Aslı Mimarlık
SİNPAŞ FİNANS ŞEHİR TIME ETABI  | Aslı Mimarlık

SİNPAŞ FİNANS ŞEHİR TIME ETABI

Hazırlanan Projeler: Mimari & İç Mimari

Koordine Edilen Projeler: Statik, Mekanik, Elektrik, Peyzaj, Alt Yapı Projeleri

Proje Aşamaları: Konsept, Ruhsat, Uygulama & Detay Projeleri

İşveren: Sinpaş Yapı Endüstrisi Ve Tic. A.Ş.

Park etabı ile komşu olan Time etabı, biri 35 katlı, diğer 8 katlı olmak üzere 2 blok ve 4 adet kent villasından oluşmaktadır. Time etabını oluşturan bloklar ile Ofis binası arasında oluşan meydan, blokların zemin katında çeşitli büyüklüklerde dükkanlar ile sarılmıştır. Konutlar dinamik şehir hayatına ayak uydurabilmek için daha küçük m²’lerde, rezidans mantığı ile çözülmüştür. 1+1, 2+1 ve 3+1 daire tiplerinin bulunduğu bloklar hem konut hem de home-ofis amacı ile kullanılabilmektedir.

 Odak...

Birey zaman ve yere göre farklılıklar gösterir.           

Time projesi ile yaşamın zamanın içinde kaybolmadığı, anı yaşayabilen, zamanın sınırlarını zorlayıp onu en verimli şekilde kullanımını sağlayan bir karma proje tasarlanması hedeflenmiştir.

Ölçek...                           

Time tasarlanırken iki farklı ölçek göz önüne alındı: Şehir ölçeği ve İnsan Ölçeği

Şehir ölçeğinde Time’ın sembolik algılanması üzerinde çalışıldı. Yapının cephesinde tasarlanan saat somut olarak şehrin çeşitli yerlerinden görünür ve algılanır durumdadır. Yapının mimarisi bu sembolik özelliğini öne çıkaracak şekilde tasarlanmıştır.

İnsan ölçeğinde proje çevresiyle kesiştiği her noktada -aktivitelerin yapılabileceği meydanı, dükkanları, marketi, kafeleri ve restoranları- insanla iletişim halindedir. Time sınırlarında duvarlar yerine mahallenin kasabı, bakkalı, marketi gibi hem şehirli hem de mahalle konseptini destekleyici mekanlar vardır. Kendi içinde tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen kente açık ve esnek bir yaşam konsepti oluşturulmuştur.

Meydan...

Çevresel tasarım olarak ‘meydan’ sosyal alanın odak noktası. Farklı kullanıcı kitlelerine hitap eden Time Residence, Time Apartment, Time Office, Time Shops, Time Villages sakinlerin tanışma, buluşma noktası olması hedeflenmiştir ayrıca proje ulaşım olarak tamamen yayalaştırılmış durumdadır. Yayaların araçla karşılaşmadan mutlak tanımlanmış bir mekân içinde bulunmaları yerine dükkanları, kafeleri, marketleri gezerek evlerine ulaşmaları kurgulanmıştır.

Yapısal kararlar…

Projede hedef ana meydan lobiden Time Residence’a girildiğinde kullanıcının aktif bir eylem ve sosyalleşme alanı içinde kendini bulmasıdır. Verilen mekân ve malzeme kararları bunu destekler nitelikte doğal malzemelerden seçilmiştir. Farklı konut tipleri ile şehrin dinamik yapısını kendi içine alarak çeşitli fonksiyonlarla yapı kendini beslemeye başlamıştır. 

 

Genel Bilgiler

Proje Metrekaresi

İnşaat Alanı: 55.910,27 M² Parsel Alanı: 10.179,30 M²

Proje Yılı

2017