Aslı Mimarlık
BÜYÜKÇEKMECE MİMAR SİNAN DEVLET HASTANESİ | Aslı Mimarlık
BÜYÜKÇEKMECE MİMAR SİNAN DEVLET HASTANESİ | Aslı Mimarlık

BÜYÜKÇEKMECE MİMAR SİNAN DEVLET HASTANESİ

Hazırlanan Projeler: Mimari & İç Mimari, Statik, Mekanik, Elektrik, Peyzaj Projeleri

Proje Aşamaları: Konsept, Ruhsat, Uygulama & Detay Projeleri

İşveren: Büyükçekmece Belediyesi

Proje a ve b olmak üzere iki bloktan oluşan, yapı sistemi olarak betonarme karkas örtü sistemi ise çelik çözümlenmiştir. Akıllı bina konsepti ile tasarlanmış olup 235 yatak kapasitelidir. İçerisinde ameliyathane, doğumhane ve 62 poliklinik bulunmaktadır. Proje tasarım yaklaşım sırasında bir yanıyla gelen hastaları, bir yanıyla şehri kucaklayan proje tasarlama amacıyla oluşturulmuştur. Yapı girişi oldukça yüksek tutularak ışığı daha geniş alanda alması sağlanmıştır. Galeri boşlukları ile mekân içerisinde temiz hava akımı sağlanması düşünülmüştür.

 İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde E5 Otoyolu üzerinde yer alan projenin, proje alanında Mimar Sinan’a ait tescilli tarihi eser olan çeşme yer almaktaydı. Bu tarihi çeşmeden dolayı projeye “Mimar Sinan Devlet Hastanesi” adı verilmiştir. Önemli bir tarihi eser olarak çeşme, tasarım sürecinin başında detaylı bir şekilde belgelenmiştir. Projenin özgün bir parçası olarak korunması hedeflenen eserin, tarihi dokusu muhafaza edilerek, bütün orijinal parçaları özel bir yöntemle proje alanı içerisine taşınmıştır.

Toplu ulaşımın ve araç kullanımının çok yoğun olduğu bir güzergahta konumlanan proje buna bağlı olarak yaşanılan yoğun trafik kazaları sebebi ile büyük bir Acil Bölümüne sahiptir. Mimar Sinan Devlet Hastanesi 300 yatak kapasiteli, 12 ameliyathane ve 67 poliklinikten oluşan bir sağlık yapısıdır.

 

Genel Bilgiler

Proje Kategorileri

ÖNE ÇIKAN PROJELER, SAĞLIK
Proje Metrekaresi

İnşaat Alanı: 69.385,00 M2 Parsel Alanı: 16.828,15 M²

Proje Yılı

2012