İSTANBUL'UN GETİRİ POTANSİYELİ EN YÜKSEK PROJESİ

İSTANBUL'UN GETİRİ POTANSİYELİ EN YÜKSEK PROJESİ

Forbes dergisinin İstanbul'da satışı devam eden konut projelerini incelediği bağımsız araştırmasında yatırımcısına en yüksek getiriyi sağlama potansiyeli bulunan ve yaşam kalitesi en yüksek proje olarak projemiz Sinpaş Finans Şehir Time Etabı seçildi.

Projenin başarısında, projenin hikayesi, çıkış noktası ve aktarımının başarısı kadar iyi bir planlama ve hazırlık aşaması da kritik bir unsurdu. İhtiyaçların iyi analizi, beklentilerin tam anlamıyla net bir şekilde aktarılması ve titiz bir planlama süreci şüphesiz projenin başarısının en büyük temelleri…

Konseptin planlanması ve yaratılması aşamasında, Aslı Mimarlık ekibi olarak, Şinpaş ekibi ile birlikte titiz ve özverili bir çalışma gerçekleştirdik.  Yaşanabilir ve fonksiyonel alanlarla İstanbul’un sıcak ve özlediğimiz hayatını hissettiren hem şehirli hem de mahalle kurgusunu yaşatan bir konsept ile fark yaratan bir proje ortaya çıktı.

Projenin konsepti projeyi değerli kılan ve fark yaratan en önemli ve en dikkat çekici özelliği oldu. Asli Mimarlık ekibi olarak başarılı bir proje konsept anlatımını 7 adımda gerçekleştirdik: 

 

1.   Projeyi hazırlarken yaşamın zamanın içinde kaybolmadığı, 24 saat yaşayan şehir İstanbul çıkış noktamız oldu. “Time”, Finans Şehir projesinin odak noktası. Çünkü İstanbul’da yaşamak ancak zamanı kontrolümüz altına aldığınız oranda verimli ve güzel. Biz bu projede -olması gereken bir- ‘İstanbul’da Time’ konsepti yaratmaya çalıştık. Bir nevi hepimizin hayallerindeki İstanbul’da yaşamı hayata geçirmeyi hedefledik. Anı yaşayabilen, zamanın içinde ama zamanın sınırlarını zorlayıp onu en verimli şekilde kullanan, iddialı ama dingin olabilen insanın yaşadığı bir Time...

Time tasarlanırken iki farklı ölçek göz önüne alındı. Şehir ölçeği ve İnsan Ölçeği

Şehir ölçeğinde Time’ın sembolik algılaması üzerinde çalışıldı. Projeye adını veren saat, şehrin çeşitli yerlerinden görünür ve algılanır durumda. Yapının mimarisi bu sembolik özelliğini öne çıkartacak şekilde tasarlanmıştır. Time saati çalıştıkça Finans şehrin kalbi atıyor.

 

Time şehir ölçeğinde algılanışının her açıdan farklı olmasına çalıştık. Bu sebeple Time dış cephesi tasarlanırken her cephe birbirinden farklı bir mimari görünüme sahiptir. Aynı konseptte tasarlanmış dört farklı cephe, şehir ile farklı iletişim içindedir. 

 

 

 

İnsan ölçeğinde Time’ın çevresiyle ve insanla olan iletişimi çok kuvvetli. İnsanla kesiştiği her noktada -aktivitelerin yapılabileceği meydanı, dükkanları, marketi, kafeleri ve restoranları- insanla iletişim halinde. Time sınırlarında duvarlar yok. Duvarlar yerine mahallenin kasabı, bakkalı, marketi gibi hem şehirli hem de mahalle konseptini destekleyici mekanlar var. Kendi içinde tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen ama bunu yaparken çevresiyle olan ilişkisini güvenlik duvarlarıyla kesmemiş, kendi içine kapanmamış bir konsept. 

Ulaşım olarak tamamen yayalaştırılmış durumda. Yaya olarak araçla karşılaşmadan dükkanları gezebilir, kafelerde oturabilir, marketten alışveriş yapılabilir ve evinize yaya olarak girebilirsiniz. Bununla birlikte aracınızı kapalı otoparkınıza bırakıp dairenizin önüne kadar güvenle gelebilirsiniz.

Çevresel tasarım olarak ‘meydan’ sosyal alanın odak noktası. Farklı kullanıcı kitlelerine hitap eden Time Residence, Time Apartment, Time Office, Time Shops, Time Villages sakinlerin tanışma, buluşma noktası. Ayrıca çevre sakinlerini kendine çeken ve ağırlayan bir cazibe noktası.

Villa sokağı, sadece villa kullanıcılarına ait, özel tasarlanmış bir sokak. Kullanıcıların araçlarıyla evlerinin önüne kadar gidebilecekleri, yaya ve araç girişi özel olan güvenlikli bir sokak.

Time yüksek yapısı ve farklı kullanımlarının yanında güçlü bir komşuluk ilişkisine sahip. Yanındaki Park Etabı ile sıkı bir iletişimi var. Time kullanıcıları Park etabının tüm donatı alanlarını ve bahçesini Park etabı kullanıcıları ile birlikte kullanıyor. Açık kütüphane, Gastronomi bahçeleri, piknik alanı ve oyun alanları ailece sosyalleşmek ve hoş vakit geçirilebilecek mekanlar olarak tasarlandı.

 

2. “Time’da yaşam 24 saat devam ediyor. Time’da yaşama dair her şey var”. Günün her saati her türlü ihtiyacın karşılanabileceği mekanlar tasarlandı. Güne sabah yürüyüşü ile başlayıp, öğlen çarşı gezintisi yaptıktan sonra, iyi bir akşam yemeğiyle gününüzü tamamlayabilirsiniz. 

 

3. Time etabındaki meydan, projenin ana lobisi niteliğinde. Sadece yaya olarak kullanılan bu lobi meydandan isterseniz Time Ofis’e, isterseniz apartmentlara ve isterseniz Time Residance’a giriş yapabilirsiniz. Bu 3 yapının kendilerine ait güvenlikleri var.

 

Tasarım olarak hedefimiz, ana meydan lobiden Time Residence’a girdiğinizde zamanı sizin için yavaşlatmak oldu. Girdiğiniz andan itibaren oluşturduğumuz doğa temasının içindesiniz. Bu temayı destekler nitelikte olan sakin ve konforlu dekorasyonun tüm malzemeleri doğal malzemelerden seçildi. Giriş lobisi bir otel lobisi niteliğinde düşünüldü. Time’ın ziyaretçileri ve sakinleri için de bekleme ve karşılama alanı var. Time kullanıcılarının postalarını alabilecekleri bir posta odaları var. Aynı dekorasyon teması ile tasarlanan asansör holünde beklerken Villa sokağı ve Park Etabı bahçesi ile iletişim halindesiniz. 

Time Residance kullanıcıları, giriş lobisinden meydana, Villa Sokağına ve Park Etabı bahçesine ulaşılabiliyor. 

Time’ı tasarlarken en önem verdiğimiz kriterlerden birisi de yüksek güvenlik. Time projesi kişiselleştirilebilen yüksek güvenlik teknolojisi kullanımına göre tasarlanmıştır. 

Time Residance kat holleri sadece bulunduğu kattaki kullanıcılara özeldir. Her daire kullanıcısının kendine ait daire giriş alanı tanımlanmıştır. Özel bir dekorasyonla tanımlanan giriş alanlarında her dairenin kendisine ait teknik daire istasyonları bulunmaktadır. Time’ın dekorasyon konseptine uygun olarak tasarlanan bu alanlarda kapı zili, kapı numarası ve kapınızı açarken elinizdeki eşyalarınızı asabileceğiniz askı üniteleri özel bir aydınlatma ile birlikte tasarlanmıştır.

Yüksek yapı tasarım kriterlerine uygun olarak detaylandırılan elektro mekanik sistemler için özel dekorasyon çözümleri yapılarak, bu teknik alanlar ve teknik cihazlar yapının tasarımının bir parçası haline getirilmiştir. 

Kat hollerinde planlanan çöp şutları ile hollerde çöp bekletmeden, kullanıcıların her zaman çöplerini atabilmesi sağlanmıştır.

 

Yapı tasarlanırken asansör ve merdivenlerin bulunduğu yapı çekirdeğinin dairelere eşit mesafede, kat holünün ortasında planlanmasına özen gösterilmiştir.

Time tasarlanırken özellikle ortak alanlarda, lobi ve kat hollerinde doğal ışık kullanımına özen gösterilmiştir. Yapının tüm ortak alanlarında olduğu gibi kat hollerinin de doğal ışık alması sağlanmıştır. Time’ın ortak hollerinde her katta doğal ışıkla çevre ile etkileşim sağlanmıştır.

Karanlık ve ıssız alanlar yoktur. 

4. Sinpaş Time’ı tasarlarken malzeme seçimimizde de şehirli konseptine uygun seçimler yaptık.

Time Residance yüksek yapı olmasına karşılık yüksek yapıların genelinde hissettiğiniz yalnızlık ve soğuk hissiyatı yok. Time için şehrin sıcak ve samimi hali diyebiliriz. Sıcak ve samimi duruşundan hareketle sıcak ve samimi malzemeler seçmeye özen gösterdik.

Teknik olarak; Time Residance dış cephesinde kullanılan tüm malzemeler nitelik ve sistem olarak yüksek yapı kriterlerine uygun, yangın-rüzgar-deprem analizleri yapılmış malzemeler seçilmiştir.

Time’ın dış kütlesi hareketli ve dört cephesinde de farklı tasarıma sahip. Bu farklı tasarım anlayışını desteklemek için dört cephesinde de farklı malzemeler kullanılmıştır. Bu farklı malzemeler bir araya geldiğinde Time’ın sıcak ve samimi duruşunu oluşturur.

5. Karma Kullanım: Time etabı Finans şehir projesinin Down Town’u olarak kurgulandı. Down Town, hem Finans Şehir projesine hem de çevresindeki pek çok konut projesine hizmet verecek potansiyelleri içinde barındırıyor. Konut, ofis, çarşı, villalar, meydan ve sosyal alanlar... Tüm fonksiyonlara ait bağımsız birimler Down Town kullanımına uygun olarak maksimum faydalı alana sahip kompakt, yüksek nitelikli birimler olarak tasarlanmıştır.

Time Residance , farklı konut kullanıcılarına farklı tipte konutlar sunuyor. Şehrin dinamik yapısına uyum sağlayan 1+0,1+1,2+1 ve 3+1 konut seçenekleri ve bu seçeneklerin her katta yer alması kullanıcılara geniş yelpazede seçenek oluşturuyor. 1+0, 1+1, 2+1 ve 3+1 tüm tipolojiler oluşturulurken gerçek boyutlu mobilya tefrişleri yapılmıştır. Tüm mekanlar kullanımına uygun büyüklükte tasarlanmıştır. Her oda doğal ışık alır ve her odada doğal hava sirkülasyonu vardır.

Time Apartments 1+1 kullanıcılarına yönelik olarak tasarlanmış olup, az katlı mimarisiyle meydanı kucaklayan bir tavrı vardır.

Gerek mimarisi gerek fonksiyonu ile şehrin dinamik yapısına uyum sağlamış bir başka yapı; Time Ofis.. Time Ofis özel bir ofis yapısı…  Özel oluşunun en önemli sebebi ofiste komşuluk kavramını ön plana çıkarması.

Time ofisin içinde iki büyük avlu var. İkisi de ofis kullanıcılarının ortak kullanımına yönelik olarak tasarlandı. Bu avlulardan birisi ortak çalışmayı ve network iletişimini destekleyecek nitelikte çalışma hubları, ortak kullanılabilen toplantı masaları, ofis kullanıcılarının müşterileri ile de kullanabilecekleri oturma alanları, amfi oturma alanı gibi aktivite planlamalarının da yapılabileceği potansiyellere sahip. Diğer avlu ise bahçe konsepti ile tasarlanmıştır. Cam çatısı ile doğal ışık alan, doğal bitkilerin yetişebildiği avlu bahçede ofis komşuluk ilişkilerini güçlendirmek amaçlanmıştır. 

Time Ofis tek kişilik ofis kullanımından kurumsal ofis kullanımına kadar farklı nitelikte ofislere hizmet verebilecek altyapıya sahip olarak tasarlanmıştır.

Her katta ayrı olarak o kat ofis kullanıcıları için Bekleme Alanı, Kitchenette, Teras, Wc’ler yer almaktadır. Bazı katlarda kat hollerinde galeriye ve avlulara bakan çalışma hubları ve oturma alanları oluşturulmuştur. Tüm ofis birimleri doğal ışık almaktadır ve doğal hava sirkülasyonu sağlayacak şekilde planlanmıştır. En küçük ofis birimleri dahi doğru büyüklüklerde ofis mobilyaları ile tefriş edilerek boyutlandırılmıştır.

 

 

6. Time Residance kullanıcıları Park Etabı bahçesini kullanmaktadırlar. Bahçelerinde Açık Hava Kütüphanesi, Hobi Bahçeleri, Çocuk Oyun alanları ve parklar bulunmaktadır.

 

7.  Proje; bulunduğu konum, sakinlerine sunduğu hayatı kolaylaştıran konfor, sosyal aktivite olanakları, güvenilir ve kaliteli imalatlarıyla hem kullanım hem de yatırım amaçlı alıcılara hitap etmektedir.