Aslı Architecture
EON MEYDAN | Aslı Architecture
EON MEYDAN | Aslı Architecture

EON MEYDAN

Hazırlanan Projeler: Mimari & İç Mimari

Koordine Edilen Projeler: Statik, Mekanik, Elektrik, Peyzaj Projeleri

Proje Aşamaları: Konsept, Ruhsat, Uygulama & Detay Projeleri

İşveren: Yga Yapı

Eon Meydan Sultanbeyli Projesi kapsamında konut ve ticaret birimleri oluşturulmuştur. Ticaret bazası üzerinde yükselen 4 konut bloğu ve ayrı çalışan 2 ticaret bloğu bulunmaktadır. Toplamda 220 daire, 55 ticaret birimi vardır.

Tem otoyolunun Sultanbeyli ilçesine bağlantı yolunun üzerinde konumlanan proje; ilçenin giriş kapısı niteliğini taşımaktadır. Bulunduğu semtin ana ticaret aksının devamında olması ise projeyi kendiliğinden çok güçlü bir yaya aksı haline getirmiş ve projenin tasarımını şekillendiren ana unsurlardan biri olmuştur. Ulaşım aksından ana ticaret aksına ulaşımı sağlayan yapısı ve bu 2 farklı kotlu birbirine bağlıyor olması projenin kamusal bir alan yaratmasına izin vermiş, promenat devamlılığını sağlarken ilçenin kompozit yapısını ve sosyalleşme ihtiyacını karşılayan bir çarşı olgusu oluşmuştur.

Bulunduğu konumun kalite standardını artırması hedeflenen projede; oluşturulan konut birimleri ile yakın çevre dışındaki kullanıcılar hedeflenmiş ve konut kullanıcıları için kamusal alandan bağımsız mahremiyeti de sağlayan özel sosyal alanlar yaratılmıştır. Yaşayış kompleksi için gerekli ihtiyaçları bünyesinde kompakt bir şekilde karşılayan projede farklı hedef kitlelere hitap edebilecek değişik ölçeklerde ticaret birimleri tasarlanmıştır.

Proje; konumu itibariyle gerekli yaya sirkülasyonunu sağlayıp kamusal kullanıma ve ihtiyaçlara cevap verirken, isteğe göre değişebilen gerekli özel alanlar da oluşturularak kendi içinde dinamik bir yaşam formu geliştirmiştir.

 

 

General Information

Project Categories

Project Area

İnşaat Alanı: 56.027,75 M² Parsel Alanı: 10.518,79 M²

Project Year

2017